HTML

Ügynökakták – hamis vagy valódi katarzis várható?

2012.11.29. 22:59 equally

Schiffer András, illetve az LMP parlamentben belüli projektjeként indult a „Legyen nyilvános az állambiztonsági múlt” - mozgalom, amihez ma már szerencsére egyre komolyabb „tömegek” csatlakoznak, beleértve természetesen Bajnaiékat is. Bár már hangzás szintjén hozzászoktunk, hogy Bajnai is ugyanazt követeli és ígéri, mint Schiffer és az LMP (és persze a 4K! is nyilván), mégis érdemes belegondolni, hogy mi várható, ha Bajnai kezébe kerül az akták kulcsa …

sch.jpg



Az ügynökakták kérdése Magyarországon botrányos. Egyszerűen leleplezi, hogy miféle dolgok történtek nálunk rendszerváltás címén, beleértve, hogy az MSZMP-nek (ill. megszűnése után egy pillanattal később az MSZP-nek) mennyire kemény kontrollja volt végig az események felett, és van azóta is, hiszen máskülönben már rég túl lennénk ezen az egészen. De nem vagyunk.

Ma persze a Fidesz a hunyó, ők a gaz, kukacoskodó aktaőrzők, és minden ellenszenvünket bőségesen megérdemlik e cinikus összejátszásért a Kádár rendszer antidemokratikus elitjével. Mégis, fontos látnunk, hogy 1994 és 1998 között az MSZP és az SZDSZ is nyilvánosságra hozhatták volna az ügynökaktákat, ha akarták volna. Az idő adott egy sanszot, egyet neki, egyet meg most a Fidesznek. Közben pedig, ha mindannyian akarták volna, bármikor nyilvánosságra hozhatták volna, de nyilvánvalóan nem erről van szó. Nyilvánvaló, hogy ezek közül a pártok közül egyik sem akarta nyilvánosságra hozni ezeket az aktákat.

Confidential2.jpg

a kérdés: higgyünk-e most Bajnainak?

Az, hogy Bajnai (mint fő neolib technokrata végrehajtó) az SZDSZ-nek ugyanannyira üdvöskéje, mint az MSZP-nek, duplán is elgondolkodtató. Egyrészt, ha eddig nem akarták nyilvánosságra hozni, akkor most mi ez a nagy akarat? Megváltoztak volna? Bajnai semmit sem változott 2010 óta, és úgy tűnik, az MSZP sem, ráadásul a Bajnai-MSZP tárgyalásokon ott lesz Veres Jani, Szerekes, stb.., szóval változásról nem igazán beszélhetünk.

Amit Bajnairól tudni kell, az az, hogy ő nem szokott hazudni (valószínűleg nem egy 008-as ügynök, mint Gyurcsány, akinek erre is volt jogosítványa, Bajnai, mondjuk, inkább 011-es, akinek a saját verzió kitalálása és előadása nincs beprogramozva a funkciói közé). Bajnai inkább az arcáról híres, és a parancsteljesítő limitált tudású, döntéspozíciójú végrehajtó szerepéről. Elvégzi, amit kell, és amikor utólag megkérdik, hogy ez mi volt, eladósodott néhány százezer ember, vagy öngyilkosok lettek az átvert vállalkozók – akkor azt mondja, azt tudja mondani, hogy „akkor nem tudtunk jobbat”, vagy hogy „nem értettünk hozzá”. Mindezt ki tudja mondani, mert megvan hozzá az arca. Ilyen egy egyszerű programozású terminátor. Gyurcsány az ilyen kérdésektől dührohamot kapna. Bajnai csak elintézi, ahogy kell. Profin, mint egy gép. „Önnek nincs új üzenete”.


bajnaimester.jpg

Azt gondoljuk, hogy ha Bajnai azt mondja, hogy nyilvánosságra kell hozni az állambiztonsági múlt aktáit, akkor az úgy lesz. Persze, hogy úgy lesz, mert Bajnainak nincs jogosítványa ahhoz, hogy saját maga ilyen felajánlásokat tegyen az „egykori” pártállami elit rovására. Ha Bajnai mondja, hogy legyenek nyilvánosak, akkor az azt jelenti, hogy erre már megvan a terv, ez a projekt már zöld utat kapott odafent.

Bajnaival kapcsolatban azonban tudnunk kell, hogy ő nem akármilyen végrehajtó, nem akármilyen terminátor. Eddigi fő megbízatása az un. Gyurcsánytalanítás volt. Ez rengeteg nyomozás, vizsgálat elindítását is jelentette – melyek egyikéből sem lett bírósági ítélet. Ugyanakkor van olyan „összeesküvés-elmélet”, miszerint egy nyomozás lefolytatása azok által, akik érintettek lehetnek benne, lehetőséget kínál a számukra, hogy biztosítsák, a szálak nem vezetnek túl messzire, nem futnak ki az ügyből, és az ügy (akármilyen össznépi, polip-hálózatos korrupciós bűnözés is folyt) lokalizálható, és alacsony kockázatú besorolást kaphat, aminek végül nem kell szükségszerűen (azaz nem kell) ítélettel végződnie. Akárhogyan is, tény, hogy az MSZP miniszterelnökeként, úgy, hogy ugyanabban a ciklusban (ha hihetünk a korrupciós adatbázisoknak) állítólag ő maga is érintett volt korrupciós ügyben, éspedig 'grand corruption', kormányzati szintű korrupciós ügyről volt szó, egyetlen bírósági ítélet sem született korrupciós ügyekben, ugyanakkor a nyomozóhatóságok mégis egy éven át dolgoztak szakadatlan, feszített tempóban. Ennyit azért elmondhatunk. Nos, ez volt a gyurcsánytalanítás időszaka.

Vajon az ügynökaktákkal kapcsolatban mi lehet Bajnaiban a speciális, ami miatt rá bízzák odafent? Rá bízzák azt, amit Orbánéknak a jelek szerint tilos nyilvánosságra hozniuk (ha megtehetnék, nyilván megtennék, mert őrületes politikai profitot jelentene, előadhatnák, hogy ők a rendszerváltók, ez egy nemzeti szintű katarzist jelentene, és ez akárhány fideszes politikus fejét megéri - Orbán maga pedig tuti, hogy tiszta, lásd az 1989-es beszédét, ezt nem merte volna megtenni, ha az MSZMP-nek lett volna valamije ellene) (az, hogy Orbán tiszta ügynökügyben, egy grammot sem javít a politikusi megítélésén, természetesen).

mit jelent ez, hogy Bajnaira bízzák?

Valószínűleg azt, hogy a katarzis elmarad. Nyilvánosak lesznek az ügynökakták? Igen. Úgy lesznek nyilvánosak, ahogyan azt Schiffer András követeli? Valószínűleg nem pontosan úgy, Valószínűleg lesz némi késlekedés, és valószínűleg lesz némi fokozatosság. Valószínűleg felmerül majd annak a gyanúja, hogy a nyilvánosságra hozott adatokat előzetesen picit átfésülték. Valószínűleg lesz pár ember, aki lebukik, de az is valószínű, hogy lesz jó néhány, aki mások meglepetésére nem.

Megkapjuk a hülye aktáinkat – de nem pont úgy, ahogy képzeljük. Ezt gondoljuk. És miért? Csak azért, mert ezt azok adják nekünk oda Bajnain, az emberükön keresztül, akik eddig nem adták ide. Ennyi. Ők adják ide, a legmegbízhatóbb pártkatonájuk kezén és államhatalmi apparátusán keresztül. Ez egyszerűen nem lehet ugyanaz, mint amiről Schiffer beszél … Fizikai képtelenség.

20121031-bajnai-gordon-a-haza-es7.jpg

Elképzelhetjük, mennyire fontos az MSZP-nek és Bajnai egyesületeinek, hogy ők legyenek a domináns pártok 2014-ben, máskülönben, ha az LMP alakíthat kormányt a többiek korlátozott partnerségével, ismét jöhet egy botrány, mert az MSZP vagy valamelyik szervezet végül valami lelkiismereti okra vagy egy csúnya sajtóbotrányra való hivatkozással meggondolja magát, és azt mondja, várjunk még egy kicsit ezzel – ha 25 évet kibírtunk, az a pár év már mit sem számít, túl nagy a hisztéria. Igen, azt gondoljuk, a hatalom, amely Bajnai és az MSZP mögött áll, csak akkor engedélyezi az akták nyilvánosságra hozatalát, akkor és csak akkor, ha Bajnai a projektvezető, és minden az ő kezén megy keresztül – elvégre mindez szigorúan bizalmas … továbbra is …

★   ★   ★   ★   ★   ★   ★   ★   ★   ★   ★   ★   ★   ★   ★  

5 komment · 1 trackback

Címkék: ügynök bajnai akták ügynökakták MSZP LMP Schiffer pártállami múlt

4 éves újszülött: happy birthday LMP – happy birthday új baloldal

2012.11.26. 19:45 equally

Győzött a józan ész, győzött a kongresszus döntése, győzött a párt demokratikus szabályrendszerének tekintélye a szubjektív ellenérzésekkel szemben. Gyerekes belharc volt ez, minden oviban előfordul az ilyesmi – a lényeg, hogy túl vagyunk rajta.

michelangelo_adam1.jpg

Az LMP egyfajta esküdtszékként végül kimondta és a 8-ak nem-hivatalos óvása után is megerősítette az ítéletét az előző rendszerről, az előző kormányokról, az MSZP-ről és az MSZP-közeli csoportokról, és kimondta, hogy LEHET MÁS A POLITIKA – ahol a MÁS-t nem úgy kell elképzelni, hogy Gyurcsány vagy Bajnai, vagy valamelyik ex-miniszterelnök szerepel a tévében és óriás tüntetéseken az LMP eszmerendszeréből kiragadott jelmondatokkal, mint „ügynökakták”, „fenntartható fejlődés”, „zöld munkahely teremtés”, stb.

Többpártrendszer van, nem igaz? A kapitalizmusban, a szabad piacban a lényeg a versengés! reméljük, az LMP elegendő mértékben inspirálja majd mind Bajnaiékat, mind az MSZP-t, mind a DK-t, hogy lépést tartsanak azokkal a követelményekkel, amelyeket a magyar társadalom anyagi és nemcsak agyagi szükségletei fogalmaznak meg, és amelyekre az LMP mint öko-párt egészen izgalmas, új, MÁS POLITIKÁN alapuló válaszokkal tud előrukkolni, immár teljes gőzzel.

Létrejött az új baloldal, amely 2008 óta volt alakulóban. Négy év!!! Négy esztendő kellett ahhoz, hogy kimondassék, az LMP az MSZP-hez és ex-MSZP-s miniszterelnökeihez képest egy új, MÁS politikát, egy új politikai kultúrát képvisel. 2008-2009 izgalmas szezon volt, ekkor indult kb. a Fent és Lent (2009?), akik egy új baloldal létrehozását tűzték ki célul. Ekkoriban alakult az LMP mozgalommá, párttá, ekkoriban indult a Kettős Mérce, ekkoriban (2007?) alakult a 4K!. Ekkoriban jelent meg a Túlkapások c. könyv, ekkoriban kezdett el eltűnni az SZDSZ, illetve ekkoriban indult be Bajnai révén az un. Gyurcsánytalanítás (a nyomok és rossz emlékek eltüntetése, a szálak elvarrása, egy gyors-konszolidáció).


Ekkortól, azaz 2008-2009 óta tart a versenyfutás az MSZP és az MSZP új, demokratikus ellenzéke, egy új baloldal között. Vajon kik hozhatják el az új idők ígéretét, Gyurcsány klónja, Bajnai, vagy valaki MÁS? Vajon egy új megbízható „arc”, vagy valami MÁS, például egy (vagy több) új párt?

A '80-as években az összeborulás sajnálatos módon megtörtént a hatalom és az ellenzék között, a hatalom egy része átállt az újakhoz, csatlakozott hozzájuk (ezt a mondatot persze érdemes kritikusan szemlélni, és csak lazán, nagy vonalakban jelentés tulajdonítani neki, elvégre eléggé drasztikus állítás ez, és nyilván nem ilyen egyszerű volt maga a jelenség, nyilván sokkal inkább arról lehetett szó, hogy egyfajta kiegyezés indult be valahogy). A lényeg, hogy ami a '80-as évek végén valahogy bekövetkezett a nagy eufória közepette, az most, ezúttal elmaradt. Bajnainak nem sikerült átcsusszania az LMP által képviselt politikai vonulat vezetői pozíciójába (ami azzal ért volna fel, hogy mint az MSZP egyik munkatársa meg tudta volna vetni a lábát a vadiúj politikai erő, a valódi változást képviselő konkurencia főhadiszállásán, és nem is csak mint megfigyelő, hanem mint főnök..)

Egész szép (horror) történet lehetett volna, ha az LMP nem tudja visszaverni a ballib sajtó-tömb által rájuk zúdított óriási összetűzet, amely elég lehetett volna ahhoz, hogy bazi nagy nyomást gyakorolva a párttagok a racionális döntés helyett a média által elő-terjesztett, felkínált „kényelmes, elfogadható, gyors kiút” – jellegű döntést hozzák meg. Szerencsére ez nem történt meg, és mostantól zöld az út, szabad a pálya, létrejött az új baloldal. Létrejött a cezúra, a váltás, amire 23 évet vártunk. Mostantól már bármi lehet, mert az LMP deklarálta, hogy egy új korszakot képvisel, egy új korszakot, egy új politikát, az MSZP-hez képest is. Mostantól az LMP új, az MSZP régi. Létrejött a korszakváltás. Ez óriási ajándék, lehetőség, GIFT … s közben óriási kihívás …

A kihíváson túl azonban mégis a lehetőség az, ami dominál, az LMP révén ugyanis kigyulladt a ZÖLD LÁMPA, és társadalom-szerte beindul egy új gondolkodás, ami keresztülront az eddig mesterségesen fenntartott kereteken, és szó szerint egy forradalommal egyenlő … Az LMP beindította az új korszakot, és beindította a gondolkodás forradalmát … Ami eddig lehetetlennek látszott, az mostantól lehetségessé vált … ez pedig holtbiztos, hogy az egész társadalomra jó hatással lesz …

★   ★   ★   ★   ★   ★   ★   ★   ★   ★   ★   ★   ★   ★   ★  

Szólj hozzá!

Címkék: baloldal korszakváltás MSZP LMP Túlkapások Fent és Lent

süti beállítások módosítása